Skip to content Skip to footer

Kā attīstīt regulāru lasīšanas ieradumu un nezaudēt motivāciju

Grāmatu lasīšana ir viena no vērtīgākajām prasmēm, ko iespējams attīstīt, lai paplašinātu redzesloku, uzlabotu valodas izjūtu un stiprinātu koncentrēšanās spējas. Tomēr mūsdienu straujajā dzīves ritmā daudziem ir grūti atrast laiku lasīšanai vai saglabāt motivāciju to darīt regulāri. Lai lasīšana kļūtu par ieradumu, nepieciešams gan plāns, gan iekšēja vēlme, gan arī piemērota vide.

Kāpēc vērts veidot lasīšanas ieradumu?

Regulāra lasīšana sniedz daudz priekšrocību – tā ne tikai attīsta iztēli un paplašina vārdu krājumu, bet arī palīdz labāk izprast citus cilvēkus un sevi. Turklāt lasīšana veicina spēju ilgstoši koncentrēties, uzlabo atmiņu un samazina stresu.

Atšķirībā no satura, ko patērējam sociālajos tīklos, grāmatas rosina dziļāku domāšanu un kritisko izvērtējumu. Ja lasīšana kļūst par ieradumu, tā kalpo kā regulārs intelektuālais treniņš un labsajūtas avots.

Sāc ar mazumiņu

Lai lasīšana kļūtu par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, svarīgi ir nesākt pārāk ambiciozi. Bieža kļūda ir uzstādīt sev pārāk augstus mērķus, piemēram, “izlasīt vienu grāmatu nedēļā”, kas ātri vien var novest pie vilšanās. Labāk sākt ar 5–10 minūtēm dienā un pakāpeniski palielināt ilgumu, kad rodas vēlme turpināt.

Ieteicams noteikt konkrētu diennakts laiku, kad veltīt laiku lasīšanai – piemēram, pirms gulētiešanas, brokastu laikā vai sabiedriskā transporta braucienā. Regularitāte ir atslēga, lai ieradums nostiprinātos.

Izvēlies piemērotas grāmatas

Motivācija lasīt bieži zūd, ja izvēlētā grāmata neizraisa interesi. Tāpēc svarīgi ir lasīt to, kas tiešām uzrunā – neatkarīgi no tā, vai tā ir daiļliteratūra, populārzinātniskie darbi, biogrāfijas vai pat komiksi.

Nevajadzētu piespiest sevi pabeigt grāmatu, kas neieinteresē. Atļaušanās atlikt kādu darbu un izvēlēties citu nevis liecina par vājumu, bet gan par veselīgu attieksmi pret lasīšanu kā baudu, nevis pienākumu.

Lasīšanas vide un ieraduma veidošana

Svarīgs faktors ir arī vide. Lasīšanai piemērota vide ir mierīga, ērta un bez traucēkļiem. Ieteicams izslēgt telefonus vai citus ekrānus, lai koncentrētos tikai uz grāmatu. Var izveidot nelielu “lasīšanas stūrīti” mājās – ar ērtu krēslu, gaismu un plauktu ar aktuālajām grāmatām.

Lai ieradums nostiprinātos, var palīdzēt arī fizisks lasīšanas kalendārs vai mobilā lietotne, kur atzīmēt progresu. Redzami rezultāti motivē turpināt.

Lasīšana kā personīgais rituāls

Lasīšana var kļūt par īpašu brīdi tikai sev – iespēju apstāties, atslēgties no ikdienas un pabūt vienatnē ar tekstu. Tā var būt rīta rutīnas daļa vai noslēgums dienai. Ja šis brīdis tiek izveidots kā rituāls, tam būs lielāka emocionālā vērtība, un lasīšana tiks asociēta ar pozitīvām sajūtām.

Kā noturēt interesi ilgtermiņā

Lai lasīšanas ieradums kļūtu par stabilu daļu no ikdienas, nepietiek tikai ar plānu – ir svarīgi arī saglabāt interesi. Dažkārt motivācija samazinās, jo izvēlētā literatūra kļūst vienveidīga vai pārāk sarežģīta. Risinājums – dažādot saturu un ļaut sev elastību.

Maini žanrus. Ja esi vairākas nedēļas lasījis tikai daiļliteratūru, mēģini ko citu – dokumentālu prozu, eseju krājumu, dzeju vai pat audiogrāmatu. Literatūras pasaulē netrūkst formātu un stilu, un dažādība palīdz saglabāt svaigumu un interesi.

Lasīšanas saraksti. Veido personīgo sarakstu ar grāmatām, ko vēlies izlasīt. Saraksts var balstīties uz ieteikumiem, godalgotām grāmatām, interesējošām tēmām vai autoru izlasi. Progresu vari atzīmēt kalendārā vai lasīšanas lietotnē, piemēram, Goodreads.

Atzīmē sasniegto. Lasīšanas ieradumu stiprina arī mazas uzvaras. Piemēram, izlasīta nodaļa, pabeigta grāmata vai izlasītas 20 lapaspuses dienā – šādi mērķi palīdz veidot pozitīvu pieredzi un veicina pašdisciplīnu.

Kā pārvarēt lasīšanas blokus

Ikvienam lasītājam pienāk brīdis, kad grāmatas vairs nesaista. Šādos periodos nav jāizjūt vaina vai spiediens – tā ir dabiska daļa no lasīšanas procesa. Galvenais ir saprast, kā atgriezties pie ieraduma bez piespiešanās.

Pārslēdzies uz vieglāku lasāmvielu. Ja prāts ir noguris vai pārslogots, izvēlies īsākus vai vienkāršākus darbus – noveles, humoristiskus tekstus, ceļojumu aprakstus vai ilustrētus stāstus.

Atgriezies pie grāmatas, ko esi mīlējis. Rereading jeb atkārtota lasīšana var palīdzēt atgūt sajūtu, kāpēc lasīšana vispār sagādā prieku. Zināms teksts rada drošības sajūtu un ļauj to piedzīvot no jauna ar citām acīm.

Atrodi iedvesmu citu pieredzē. Pārlasi grāmatu blogus, klausies podkāstus vai seko lasītāju grupām sociālajos tīklos. Iedvesmojoties no citu lasītāju sajūtām, ir vieglāk atgriezties pie grāmatām.

Iesaisties kopienā

Lasīšana ir šķietami individuāls process, taču kopīga lasīšana rada piederības sajūtu un palīdz noturēt motivāciju.

Lasītāju klubi. Pievienojies grāmatu klubam, kurā regulāri tiek pārrunātas konkrētas grāmatas. Diskusijas rosina dziļāku tekstu izpratni un palīdz saskatīt detaļas, kuras, iespējams, paliktu nepamanītas.

Digitālās platformas. Lietotnes kā Goodreads ļauj sekot līdzi savai lasīšanai, apmainīties ar atsauksmēm un ieteikumiem, kā arī redzēt, ko lasa citi. Tā veido literāru dialogu un stiprina saikni ar lasīšanas kultūru.

Izaicinājumi. Daudzas kopienas rīko lasīšanas izaicinājumus, piemēram, “12 grāmatas gadā”, “1 grāmata no katra kontinenta”, “tikai autore sieviete”, utt. Šādi mērķi motivē un atver durvis uz jauniem žanriem.

Lasīšana kā sevis iepazīšanas veids

Grāmatas nav tikai informācijas avots – tās var kļūt par spoguli, kas palīdz labāk izprast sevi. Jo vairāk lasām, jo vairāk sastopam dažādus domāšanas veidus, pasaules skatījumus un emociju spektru.

  • Jautā sev pēc katras grāmatas: Ko es uzzināju? Kā šis stāsts mani ietekmēja? Vai tas mainīja manu viedokli par kādu jautājumu?
  • Pieraksti pārdomas. Vienkārša piezīmju burtnīca vai lasīšanas dienasgrāmata palīdz iedziļināties, ne tikai izlasīt.
  • Lasīšana kā meditācija. Koncentrēšanās uz tekstu ir lielisks veids, kā attālināties no ikdienas steigas un atgūt iekšējo mieru.

Lasīšana un dzīvesveids

Regulāra lasīšana kļūst par dabisku ieradumu, ja tā tiek ieplānota līdzās citām ikdienas aktivitātēm. Tas neprasa radikālas pārmaiņas – tikai nelielu vietu dienas grafikā.

  • Atvēli konkrētu laiku katru dienu. Pat 15 minūtes no rīta vai vakarā veido stabilu ieradumu.
  • Izmanto “gaidīšanas brīžus”. Braucienā sabiedriskajā transportā, rindā vai kafijas pauzē – lasāmgrāmata telefonā vai somā noderēs.
  • Iesaisti ģimeni. Lasiet kopā ar bērniem vai partneri – lasīšanas kultūra kļūst par kopīgu vērtību.

Secinājumi

Regulārs lasīšanas ieradums veidojas, apvienojot praktiskus soļus, iedvesmu un pielāgošanos savam dzīves ritmam. Izvēloties piemērotu lasāmvielu, radot patīkamu vidi un esot atvērtiem dažādām pieredzēm, lasīšana var kļūt par neatņemamu dzīves sastāvdaļu. Tas ir ieguldījums sevī, savā izaugsmē un dzīves kvalitātē.